Zakupy na Aliexpress, a cło/VAT?

Kupując różne produkty z Aliexpress prędzej czy później natkniemy się na kwestię Czy zapłacę kupując na Aliexpress cło?
 Spotykam się na co dzień z grupą osób, która nawet nie słyszała o czymś takim jak kontrola przesyłek na granicy. W dzisiejszym artykule postaram się rozjaśnić co nie co, o tej jakże nielubianej przez wszystkich sytuacji.
aliexpress cło

Czym się różni cło od VATu?

Cło czyli inaczej opłata celna, jest pobierana przy imporcie z zagranicy przedmiotów i jest nakładana przez państwo z dwóch ważnych powodów. Pierwszy oczywiście najważniejszy – wpływy do budżetu państwa. Drugim powodem jest ochrona lokalnego rynku.

VAT jest podobnie jak cło, pobierany przez państwo i jest podstawowym źródłem dochodów w budżecie.

 

Czy można uniknąć płacenia cła i VATu?

To czy zapłacimy opłaty zależy w dużej mierze od szczęścia, jak i nastrojów samych celników. Przypuszczam, że duża gabarytowo paczka, duża waga oraz skan na „rentgenie”, zwróci uwagę Pana lub Pani pracującej akurat na zmianie. Są pewne punkty prawne, które regulują jakie przesyłki na pewno lub mają szansę na zwolnienie z opłat.

Cła NIE PŁACI się za towary sprowadzane z Unii Europejskiej (UE). Natomiast za towary sprowadzane zza UE, cło oraz VAT należy zapłacić.

 • Przesyłki do 150 EUR zostają zwolnione z cła, natomiast mogą zostać opodatkowane (23% VAT).
 • Paczki o charakterze niehandlowym o wartości do 45 EUR mogą zostać dodatkowo zwolnione z podatku. (Ministerstwo finansów dokładnie określa jak oni interpretują takie paczki: LINK do MF).
 • Aparaty cyfrowe, konsole do gier czy telefony mają zerowy procent stawki opłaty celnej.
 • Dokładną stawkę celną na poszczególne produkty można zobaczyć na stronie (ISZTAR).
 • Natomiast do 22 EUR zwolnione z cła i VATu zwolnione są wszystkie paczki.*
* Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie te nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

aliexpress vat

„Zatrzymanie przez urząd celny”?

Co się dzieje, kiedy przesyłka zostaje zatrzymana? Całą operacją zajmuje się Poczta Polska przy opcji Free Shipping (Hong Kong Post, Singapore Post, China Post, Sweden Post, Netherland Post) lub kurierzy (DHL itp.)

Podam pewien przykład jak to mniej więcej wygląda.

123

Towar zamówiony przez znajomego. Sklep, który wybrał to znany nam wszystkim dawny JD.com – Joybuy. Przesyłka została nadana 23 sierpnia. Po jakimś okresie czasu pojawiła się w Polsce i to od razu z przykrym statusem „Zatrzymanie przez urząd celny”. Ten status nie do końca oznacza, że przesyłka zostanie oclona i opodatkowana. Istnieje szansa, że kolejny status to Zwolnienie przesyłki przez urząd celny i przesyłka zostanie wysłana do docelowego miasta. Niestety w tym przypadku było inaczej.

Kilka dni po pojawieniu się statusu z 3. września, zapukał listonosz z listem od urzędu celnego. W nim znajdowały się krótkie informacje dotyczące paczki takie jak numer śledzenia, waga, dane kupującego itp. Chcieli od nas dwóch informacji:

 • cenę towaru
 • skan przelewu
 • skan dowodu osobistego

W celu przedstawienia kwoty zakupu zrobiliśmy screenshoot szczegółów zamówienia na stronie Joybuy, skanem przelewu był również screenshot, lecz z opłaty przedmiotu (przy płatności wybraliśmy PayPal i tam skierowaliśmy się po informacje). Jeśli płacił za nas znajomy to nic nie szkodzi, ważne aby kwota zakupionego przedmiotu zgadzała się z kwotą zapłaty. Skan dowodu z racji braku skanera zrobiliśmy po prostu zdjęcie aparatem cyfrowym.

Dokumenty (screenshot’y) wysłaliśmy w załączniku na podany w liście adres mailowy. W tytule zawarliśmy numer przesyłki oraz numer pozycji księgi magazynowej. Mail wysłany.

Znów po kilku dniach zapukał ten sam listonosz tym razem już z przedmiotem oraz właśnie z tą dodatkową opłatą. Przyjemność ta kosztowała dodatkowo mojego znajomego ponad 200zł. I tak wygląda pokrótce opis całej procedury. Nic strasznego, uwierzcie mi.

 

Czy opłaca się zamawiać?

To już indywidualna kwestia. Istnieje pewna zasada do której zachęcam, aby stosować się – „NIE KUPUJ PODRÓBEK”. Taki towar nie dość, że jest często (choć nie zawsze) gorszej jakości, to w przypadku kontroli celnej możemy spotkać się z nieprzyjemnościami. Zazwyczaj zostaje wezwany przedstawiciel danej firmy, od której ściągaliśmy produkt oryginalno-podobny i zostaje nałożona kara za ściągnięcie a następnie za utylizację danego przedmiotu. W bardziej zaawansowanych przypadkach sprawa może trafić na policję.

ZAWSZE przy kupnie należy uwzględnić możliwość zatrzymania paczki w UC. Unikniemy wtedy rozczarowania, a możemy mile się zdziwić kiedy UC przepuści paczkę bez opłat. Mam nadzieję, że zakupy na Aliexpress zaliczycie do udanych i ani cło, ani VAT nie będzie Wam straszny.

Uwaga! Ta strona przedstawia moje przemyślenia (może zawierać błędy). W żadnym wypadku nie są one jakąkolwiek podstawą prawną.

Rafał

Jestem administratorem portalu Zakupyzchin.pl Masz pytania, pisz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze: 301

 1. mariusz says:

  Witam.
  Dziękuję za fajny artykuł.
  Chcę zamówić z Chin telefon o wartości 300 USD
  1. Czy jeżeli sprzedawca napisze na opkowaniu że to jest telefon o wartości np. 25 dolarów uniknę opłaty vatu?
  2 Kiedyś słyszałem że jeżeli na opakowaniu jest napisane prezent to nie płaci się podatku?
  3 Czy DHL dostaje odrębne papiery dotyczące wartości i zawartości opakowania?
  Chodzi mi o taką sytuację że np. na opakowaniu jest napisane „telefon o wartości 25 dolarów a DHL ma na to papiery w ręku i tam wartość jest 300 USD?

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   Ad 1. Niestety, kwota podana na paczce, nie jest w jakikolwiek pomocna w celu uniknięcia opłaty VATu.
   Ad 2. Kolejny mit. Gift czy nie gift opłaty mogą być naliczone.
   Ad 3. DHL zajmuje się sam odprawą celną na lotnisku, przez co biorą dodatkową opłatę w kwocie kilkudziesięciu złotych. Firma kurierska kontaktuje się z nami w celu wyjaśnienia kwoty. Jeśli nie mają z nami kontaktu, to tak czy inaczej dostaniemy list od Poczty Polskiej w celu przedstawienia dokumentów potrzebnych do wyznaczenia kwoty podatku i/lub cła.
   Pozdrawiam,
   Rafał

   1. Dorota says:

    Dzien dobry , a czy mozna się wtedy wytłumaczyc ze to jest prezent ja nie mam zadnych dokumentow na zakup tego towaru.Bo jesli sprzxedający zadeklarowal kwotę 24$ a w rzeczywistosci zapłacilismy 300 to co wtedy

 2. Kamil says:

  Witam,
  Pomogę rozjaśnić trochę pewne kwestie.
  UC w wypadku wysyłek kurierem( nie wiem jak się ma to do Listów) oprócz samej paczki przy zgłoszeniu celnym( agencja np DHL zgłasza zawsze paczkę do oclenia jednak w wypadku tanich paczek,korzystając z procedury zwolnienia cła i/lub VATu tyczy się to wspomnianych niskich kwot)
  Powyższe zgłoszenie celne odbywa się na podstawie FAKTURY którą to sprzedawca dołącza zawsze do paczki, jeśli wspomniana faktura opiewa na kwoty wyższe od 22/45 EUR paczka automatycznie trafia na normalną odprawę i doliczane jest cło i VAT.
  Natomiast jeśli na fakturze jest mała kwota(proszę pamiętać że koszt wysyłki jest doliczany do wartości towaru gdy nie są określone warunki transportu) a paczka jest niewielkich gabarytów
  zdecydowana większość paczek przechodzi bez cła i VATu zgodnie z ustawą.
  Dla osób zainteresowanych importem większej ilości towaru służę pomocą indywidualnie i zapraszam do kontaktu.

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   dziękuję za rozwinięcie tematu. Zachęcam do zostawienia adresu mail/telefonu, aby chętni mogli z Panem skontaktować się.
   Pozdrawiam,
   Rafał

   1. Kamil says:

    Zapraszamy do kontaktu import@polarimport.pl
    502617975

  2. Paweł says:

   Mogę prosić o Pana adres mailowy? Mam pytanko…pozdrawiam

   1. Rafał says:

    Dzień dobry,
    proszę kontaktować się przez zakładkę Kontakt w górnym menu.

 3. Waldek says:

  Witam.
  Tak jak pisze Rafał naliczone cło i VAT to loteria.
  O ile cła można uniknąć np. telefon użytek własny to już z VATem nie jest to takie proste.
  JA zamawiałem telefon wartość 200$ przyszedł bez żadnych opłat :).
  Teraz zamawiałem słuchawki wartość 26$ został naliczony VAT.
  UC naliczył VAT plus dodatkowe koszty typu wysłanie zawiadomienia, zgłoszenie przesyłki do oclenia i z zapłaconych 104zł za produkt wyszło 135zł. 🙂
  Tak że życzę szczęścia 🙂
  Pozdrawiam

 4. gsm says:

  Witam.
  Chciałbym zamówić części do telefonów, tzn. LCD, obudowy itp. w ilości 20szt, koszt około 350-380$.
  Czy w takim przypadku będę zmuszony opłacić cło i VAT??
  Jeśli tak to w jakiej wysokości??

 5. Janek says:

  Witam chciałbym zamówić telefon z Chin który bedzie kosztował coś pod 500 $ i do tego odnosi sie moje pytanie chciałbym ten telefon mieć na użytek własny. Słyszałem że jak zamawia się 1 szt. Tak jak w moim przypadku nie płaci się ani cła ani vatu czy to prawda że łatwo jest im udowodnić to ze przedmiot jest na użytek własny gdy zamawia sie 1szt bądź wogole nie trzeba im udowadniać

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   artykuł napisany powyżej tyczy się również Pana przypadku.
   Pozdrawiam,
   Rafał

  2. Donaj says:

   Cła nie zapłacisz. Co do VAT-u to na chwilę obecną to praktycznie pewnik przy takiej kwocie.

 6. Emilka says:

  Witam czy jak kupię torbę za 42$ będę musiała coś płacić? 🙂

  1. Donaj says:

   Wszystko zależy od tego czy przesyłka natrafi na kontrolę. W przypadku torby ewentualna opłata będzie wynosiła 23% zamówienia + kilka procent cła.

 7. mateusz says:

  56,81 zł teoretycznie

 8. mateusz says:

  Witam, chciałbym rozpocząć handel rzeczami z Chin .nie za bardzo znam się na sprawach ksiegowych, ale w jaki sposób mogę wciągnąć w koszty zamówiony towar? Chinczycy muszą wystawić mi jakiś rachunek ? A co z tym vatem ? Gdzie i kiedy mam zapłacić VAT ? I czy muszę go płacić skoro tak jak wszyscy piszą że to zależy od szczęścia to musze czekać aż dostanę jakieś powiadomienie? Bardzo proszę o pomoc.

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   niestety nie znam się na prawie podatkowym i celnym na tyle, aby handlować. Radzę skonsultować się z jakąś agencją importową w celu wyjaśnienia wszystkich kwestii.
   Natomiast dodam od siebie, że jeśli handel rzeczami z Chin będzie na dużą skalę, to zmieni Pan zdanie o regulowaniu wszystkich płatności z państwem. Na dłuższą metę nigdy nie opłacają się oszustwa w tej kwestii, dlatego doradzam od początku być na czysto z urzędem celnym i podatkowym.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 9. Władysław says:

  Witam!
  Co jest podstawą do wprowadzenie produktów z Chin do obrotu ? Czy musi być jakiś specjalny rachunek – faktura który jest honorowany przez nasz Urząd Celny ?
  Pozdrawiam Władysław

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   nie znam się na handlu z Chin, lecz z tego co kiedyś czytałem, należy mieć wystawioną fakturę przez chińczyka. Na podstawie tego następuje oclenie.
   Pozdrawiam,
   Rafał

  2. Kamil says:

   Faktura która jest dołączona do paczki, jeśli jej nie ma lub coś w niej się nie zgadza zawsze możemy przedstawić poprawiony dokument oczywiście „musi” go wystawić strona chińska.

 10. Paweł says:

  Zamówiłem kamera sportowa za 70$ z Aliexpress. czy będzie problem z cłem?

  1. Rafał says:

   Dzień dobry,
   wszystko zależy od szczęścia.

   1. katarzyna says:

    Witam jaki VAT zapłacę za telefon o wartości 247 zł?

    1. Rafał says:

     Dzień dobry,
     proszę pomnożyć kwotę razy 23% i otrzyma Pani kwotę do zapłaty.

     1. Madrala says:

      i jeszcze trzeba dodać 6zł z hakiem za odprawę.

 11. Wesat says:

  Witam mam paczkę na całe i wezwanie poczta juz w domu. Kupowałem przez przelewy24 i w panelu na Ali cała historia transakcji jest w złotówkach w wezwaniu do urzędu celnego mam wpisać wartość towaru i przeslac to plus dowód zakupu i przelewu . Wszystkie dowody kupna wplaty mam w złotówkach wiec w wezwaniu wartość także mam wpisać w złotówkach ?

  1. Rafał says:

   Witam,
   pewnie, że tak. Podaje Pan taką sumę jaką Pan wydał 🙂
   Pozdrawiam,
   Rafał

 12. LEXXUS1 says:

  Dzieki za szybka odpowiedz Rafal 🙂 Wiem ze to nie jest bezposrednio zwiazane z tematem i z gory przepraszam za pytanie o zakupy w Aliexpress poprzez platforme zakupowa Planetplus. Cos mi nie pasuje w niej, wszystko za ladnie i pieknie a w necie o tej firmie mozna prawie tylko znalezc sponsorowane reklamy na roznych portalach, pozdrawiam

  1. Rafał says:

   Witam,
   posiłkując się stroną: http://www.bankier.pl/wiadomosc/20-zwrotu-za-zakupy-na-AliExpress-7365827.html promocja wydaje się legalna 🙂
   Pozdrawiam,
   Rafał

  2. Janek says:

   Planetplus działa i jest ok ,otrzymałem ponad 100 zł zwrotu niestety dlugo to trwa,ale warto

 13. Lexxus1 says:

  Witam 🙂 telefony są zwolnione z cła ale mogą zostać obciążone vatem 23% tak jest napisane u Ciebie. Czyli mogą ale nie muszą ? Wszystko zależy od szczęścia czy akurat do mojej przesyłki się doczepią ? Wiesz może jaka jest szansa że uda mi się uniknąć vatu tzn. czy większość telefonów jest wyłapywana czy nie ?

  1. Rafał says:

   Witam,
   elektronika ma stawkę 0% celną. Z dodatkowymi opłatami jest naprawdę jak z wygraniem losu. Nie chodzi o statystykę lecz po prostu o szczęście. Są osoby co zamawiają po 20 razy i nic, są i takie, które zamówią raz i to trafi do urzędu celnego.
   Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie.
   Pozdrawiam,
   Rafał

   1. Madrala says:

    Nie ma szczęścia, jest tylko statystyka. Jesli ktoś zamówi 20 paczek po 1$ to pewnie że nie zapłaci. a jak ktoś kupi telefon za 100$ to na 100% będzie VAT.

    1. Rafał says:

     Nie zgodzę się z tym. 😉

 14. Bartosz says:

  Wiam.
  Zamówiłem z aliexpress przedmiot za 83$ = 320 zł.
  Dostałem numer śledzenia i na stronie poczty polskiej widzę że krajem nadania nie są Chiny tylko Szwajcaria. W statusie mam napisane że przesyłka jest WER Pruszcz Gd a całkiem sporo się o tym naczytałem. Zacząłem spodziewać się opłat. Podobno z cła są zwolnione przesyłki o wartości do 150E a moja kwota się w tych granicach mieści. Moje pytanie jest następujące: Czy poniosę opłatę celną i vat za przesyłkę ze Szwajcari?? Ile mnie to wyniesie?
  Z góry dziękuję

  1. Rafał says:

   Witam,
   czy to już pewne, że przesyłka trafiła do urzędu celnego? Proszę się nie denerwować. Jeśli jest możliwość, proszę wysłać za pomocą formularza kontaktowego numer przesyłki. Jeśli przesyłka trafi na dodatkowe opłaty, to w zależności od produktu, takie będą stawki celne.
   Czekam na maila,
   Rafał

 15. Wojtalini says:

  Jak kupiłem coś za 21$ a dokładnie 10 par bokserek to mogę mieć problemy z cłem? Pozdrawiam.

 16. Grzesiek says:

  Witaj Rafał
  Chcę zamówić magnesy neodymowe 3,1kg/szt średnicy 120mm grube 40mm. Trzy sztuki, cała paczka nieduża ale prawie 10kg. Taka przesyłka z pewnością zwróci uwagę celników. Jak obstawiasz zatrzymają? nałożą cło/vat?

  1. Rafał says:

   Witaj Grzesiek,
   niestety jest to loteria. Nigdy nie pracowałem w Urzędzie Celnym, także nie umiem określić prawdopodobieństwa oclenia takiego produktu.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 17. Max says:

  Witam zamierzam kupic płyte głowną za 175funtów jak to jest z tym VATem kiedy on zostanie doliczony jak za niego zapłacić ?

  1. Tomek says:

   Jesli z UE to nie dostaniesz VATu.

   1. Max says:

    Chodzi o wysyłkę z Azji, HongKong

 18. Mr.Z says:

  Witam
  Chce zamówić kamerkę sportowa za 40$ czy w takim przypadku dojdzie VAT lub cło? I czy jeśli zażycze siebie żeby chińczyk na przesyłce zaznaczył że to GIFT, czy to coś w ogóle zmieni?
  Proszę o odpowiedź

  1. Rafał says:

   Witam,
   co do 1. zachęcam do uważnego przeczytania artykułu. Natomiast odpowiedź na 2. brzmi niestety nic nie zmieni.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 19. Jumik says:

  Witam
  Zamówiłam torebkę, na zdjęciach przedmiotu widniało logo Mary Moss, na zdjęciach przysłanych przez kupujących było logo Michael Kors, skusiłam się na podróbkę będąc przekonana, że jest tam logo własnie MK. Torebka doszła szybko, ale z logiem, które widniało na zdjęciu sprzedającego. Co mogę zrobić, mogę zwrócić towar? Dlaczego torebki ze zdjęć od kupujących były z innym logo?

  1. Rafał says:

   Witam,
   proszę otworzyć dispute oraz dołączyć zdjęcia. Sprzedawca powinien zgodzić się na refund. Częściowy na pewno.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 20. marcin says:

  „* Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.”
  czyli jak zamowie cos za kilka dolarow z aliexpres to tez moge zaplacic vat????

  1. Rafał says:

   Witam,
   niestety tutaj ile ludzi tyle interpretacji tego przepisu. Nie ma jednakowej odpowiedzi dotyczącej tej kwestii.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 21. Jarek says:

  chcę kupić telefon za 98 USD dokładnie, moje pytanie jak często na takie przesyłki nakładany jest VAT, wiem że to kwestia losowa, ale paczka nie jest duża, nie rzuca się w oczy, nie za ciężka, wartość też nie jest olbrzymia.

  i drugie pytanie czy mogę poprosić chińczyka aby na deklaracji wpisał zamiast 98 np. 40 USD? jest to jakoś sprawdzane, karane?

  1. IrekW says:

   Zamawiałem całkiem niedawno telefonik i niestety Vat zapłaciłem.
   Na przesyłce było napisane 20 $, a mimo to poprosili o dostarczenie dowodu przelewu z konta oraz specyfikacji produktu. Więc jak widzisz raczej nie oszukasz.

  2. Rafał says:

   Dokładnie jak napisał IREKW. Nie ma znaczenia co chińczyk napisze na paczce, ważny będzie skan dowodu wpłaty za przedmiot.
   Pozdrawiam,
   Rafał

  3. Damian says:

   Mnie poprosili o screenshota ze strony banku ^^

 22. Aneta says:

  Witam
  Dokonałam zakupu na Ali, od kilku sprzedających, jednocześnie za nie płacąc, żadna z paczek nie przekroczyła kwoty 20 USD, w sumie było to ok. 55 USD. Czy możliwe jest, że zapłacę cło?

  1. Rafał says:

   Witam,
   liczy się wartość pojedynczej paczki.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 23. Igor says:

  Czytałem, że przedmioty poniżej 50$ są zwolnione z cła i vat.
  To prawda?

  1. Rafał says:

   Proszę przeczytać artykuł.

 24. joannaj says:

  a jeżeli ja prowadze działalnośc i chce zapłacic te podatek chce to robić legalnie na firme to błagam powiedzccie mi jak mam to robić bo juz mam dośc … o tylu telefonach..

  1. Rafał says:

   Witam serdecznie,
   niestety nie znam się na prawie podatkowym aż tak, ale radzę poczytać o „customer invoice”.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 25. Adam says:

  witam
  chcę kupić radio samochodowe 2 DIN u producenta za 300$ dla siebie (Chiny)
  z zebranych informacji mogę się spodziewać cła= 0 zł
  Vat =
  przyjmując że zwolnione jest 150 € =168 $ czyli (300$-168$) x 23%= ~30$= ~120zł
  czy dobrze to rozpracowałem

  1. Rafał says:

   Witam,
   niestety myśląc o zwolnieniu z jakiegokolwiek podatku, należy tę kwestię rozpatrzyć jako przedział. Nie jest to kwota jaką odejmujemy w jakikolwiek sposób. Jeśli zamówi Pan radio o kwocie $300 to właśnie od tej kwoty należy obliczyć podatek VAT.
   Pozdrawiam,
   Rafał

   1. Pio says:

    Ja kipilem tel za 200$ podatek 180zl

    1. Rafał says:

     Czyli nałożyli podatek VAT 23% biorąc średni kurs 3,94zł za $1.

 26. Daniel says:

  Witam,
  Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i bycia płatnikiem VAT zapłacę podatek VAT od zakupionej na aliexpress radionawigacji do swojego auta?

  1. Daniel says:

   Przesyłka z chin oczywiście

   1. Rafał says:

    Niestety nie znam się, aż tak na prawie podatkowym.
    Przykro mi, nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytanie.
    Pozdrawiam!

  2. michu says:

   tak, ale możesz sobie to później odliczyć, tak jak wszystko. Musisz tylko mieć fakturę.

 27. Agusia says:

  Witam.
  Chcę zamówić kosmetyki i pędzle do makijażu o łącznej wartości około 70 zł z przesyłką około 100 ze strony wholesalebuing czy będzie nałożone cło lub vat ?
  Oraz ze strony aliexpress chcę zamówić ubrania/buty za około 20 euro i pytanie jest to samo czy będzie nałożone cło lub vat?

 28. pdakokd says:

  Czy za Iphona, który kosztuje ok 900zł (180-220euro) sprowadzany z Wielkiej Brytanii do Polski zapłacę vat?

  1. hejter says:

   I pytasz sie o to na stronie zakupy z chin? Idz na zakupy z wielkiej brytanii.

 29. Piotrek says:

  Witam!
  Towar zakupiony. Jedna paczka wartości około 8$ druga zaś 47$ w obu paczkach rzeczy naturalnie do użytku prywatnego, nie do sprzedaży. Pytanko następujące: Jak dowiem się czy jest naliczony VAT? Dostanę powiadomienie? Gdzie mam to opłacić? Czy dostaję papierek typu „Naliczony VAT to tyle a tyle, wpłać na konto takie a takie, i po sprawie?”. Nie jestem przedsiębiorcą.

 30. Paula says:

  Witam. Chcę zamówić na Aliexpress Lakiery hybrydowe czy od takich rzeczy też płce Vat ?

  1. Donaj says:

   Od wszystkiego płaci się VAT, nie ma takiej kategorii produktów od której nie opłaca się tego podatku (jego wartość oczywiście może być różna, bo są różne stawki)

 31. Natalia says:

  Zamierzam zakupić markery do rysowania zestaw 80 szt, ich cena to jakieś 60 EUR. Na ali jest kilka modeli z tej firmy, ale nie widziałam ich na stronie marki. Nie wiem czy to podróbka, ponieważ teoretycznie to inny model i wgl. I teraz jak by to wyglądało z cłem i VAT. Co do cła czytałam ze powyżej 150 jest doliczane, vat mógłby zostać doliczony. Tylko co, jeżeli nie są oryginalne? Jeżeli nie ma cła to tego nie sprawdzą?

  1. Rafał says:

   Każdą rzecz mogą sprawdzić, nawet za drobną kwotę. Kwestia oryginalności to już Pani musi ocenić, czy jest to produkt wzorowany na innym, czy po prostu chińska własna marka.

   1. Natalia says:

    Zadna Pani. Dziekuje za szybka odpowiedz i zycze udanego Sylwestra 🙂

  2. Krzysiek says:

   Witam , zamierzam zakupić telefon z (banggood.com) . Czy jeżeli poprosze by zapakowano go w papier ozdobny jak na prezenty to w wypadku zatrzymania przez urząd celny maja prawo mi go rozpakowac i nałożyć VAT?

   1. Rafał says:

    Dzień dobry,
    myślę, że nie ma różnicy na naliczenie opłat, czy papier będzie zwykły, czy ozdobny – niestety.
    Pozdrawiam,
    Rafał

 32. Goska says:

  Witam czy mozecie wytlumaczyc co i jak z tym Hamburgiem? Chce sprowadzać sztuczna biżuterię dla kobiet i sprzedawać ja w grecji…czy clo i wat obowiązują takie same na obszarze całej UE?może orientujecie się jakie clo jest na tego typu rzeczy bo rozumiem ze wat to 23 % na wszystko…? Gdybym zgłosiła wcześniej do urzędu celnego ze czekam na paczkę o wartości ok 3 tys euro to formalności poszły by szybciej ? Dodatkowo co sądzicie o alieexpress bo z tamtą chce zamawiać a jeszcze nigdy nie zamówiłam niczego z chin….z góry dziękuję za odp.

 33. Ewa says:

  Witam, jeśli zamówie telefon za 206 dolarów to jakiej wielkości kosztów mogę się spodziewać?

  1. Rafał says:

   Witam,
   cła na elektronikę z Chin nie ma, pozostaje więć 23% podatku VAT.
   Pozdrawiam!

   1. Brygida says:

    Witam chce zamowic konsole Ps4 10szt,konsole sa z grami nie ukrywam ze na sprzedaz. Sprzedawca mowi ze nie zaplace podatku…jest to opcja free shipping place zalozmy 5000dol przez western przesylka idzie FedEx I Co odbieram I koniec????

    1. Maiusz says:

     Jeśli wysyłka jest z UE to nie ( Chińczycy często wysyłają z terenu UE, np z Anglii, ale wtedy w aukcji jest to napisane, skąd wysyłka. ) jeśli z Chin to trzeba doliczyć vat na 100%, sprzedawca chce sprzedać więc tak pisze, chociaż okres świąteczny, więc może się udać że nic nie naliczą z nawału pracy ale to wróżenie z fusów. Trzeba też pamiętać, że sprzęt z chin zagranicznych producentów, często jest refurbished (odnawiany, po reklamacji ) więc i gwarancji oficjalny dystrybutor sony może nie przyjąć

    2. avisto says:

     jeśli każe zapłacić Western Unionem albo TT – to to scam jest, żadnego PS4 nie zobaczysz na oczy!

 34. pawel says:

  Witam chcialbym sprowadzić elektryczne deskorolki wiec skoro to elektronika to clo wynosiloby 0% co z podatkiem wtedy 23% od sumy na fakturze za towar, czy jest możliwość sprowadzania towaru.z chin z mniejsza oplata podatkowa np Luxemburg czy Niemcy czy inny kraj chyba są kraje gdzie podatek jest mniejszy czy wszedzie jest podobny ? A następnie dowieść go tutaj swoim transportem czy trzeba mieć zalozona dzialalnosc za granica z danego kraju jak ww z mniejszym vatem

  1. Rafał says:

   Witam,
   niestety, moja wiedza nie jest wystarczająca, aby odpowiedzieć na tą kwestię. Tutaj należy sięgnąć rady specjalisty w dziedzinie importu.
   Pozdrawiam

  2. avisto says:

   istnieje możliwość skorzystania z usług agencji celnych – odprawa w porcie w Hamburgu – odroczony VAT 0% (VAT placisz przy sprzedazy towaru nie przy zakupie, oczywiście można zataić sprzedaż, kto Ci udowodni że towar sprzedałeś?)

 35. Technik18 says:

  Witam,mam zamiar zamówić z alie laser w takiej sporej metalowej skrzyneczce cena najmocniejszej wersji wynosi 153$,do wyboru free jest china air mail i ems.Tutaj mam pytanie co wybrać??Przedmiot to nie podróbka,ponieważ zamawiam od oficjalnego producenta z Shanghai-u więc o to nie ma obawy,ale co z cłem i Vat-em??paczka będzie troszkę ciężka i spora więc nie wiem czy zamawiać;(Ten sa przedmiot jest też w amerykańskim portalu aukcyjnym tylko że przesyłka idzie 60dni i tak sao mogą naliczyć podatek;[

  1. Rafał says:

   Witam,
   jeśli jest spora gabarytowo, oraz o dużej wadze może być naliczone cło oraz podatek. Cło proszę sprawdzić na stronie ISZTAR, a podatek to 23% ceny.
   Pozdrawiam!

 36. Jarek says:

  Witam, czy zamawiając 1szt. radio samochodowe (z androidem)(bez znanej mi firmy) z Ali o wartości 230 USD o wymiarach 25x25x25cm istnieje duże ryzyko na oclenie/vat? Jakie są wtedy przybliżone koszty takiej nieprzyjemności?

  1. Rafał says:

   Witam,
   z tym to jest jak z loterią. Można trafić na paczkę z cłem, lub bez. Jednak gabarytowo może już wzbudzać podejrzenia. Co do podatku to 23% wartości, a cło proszę sprawdzić w ISZTAR.
   Pozdrawiam!

 37. Marcin says:

  Witam
  Mam takie pytanie bo kupiłem lampę na aliexpress z opcją fre shiping zapłaciłem tyle co trzeba, w Polsce została oclona więc opłaciłem cło i mam już towar u siebie ale sprzedawca upomina się o dodatkowa opłatę jakieś 20$ za wysłanie przesyłki, bo wysłał ją DHL-em. Przy zakupie dostawa miała być za darmo wiec nie wiem czy zasadne jest żądanie sprzedawcy bo nie poinformował o dodatkowych kosztach związanych z przesyłką.Czy mam mu dopłacić te 20$?

  1. Rafał says:

   Witam!
   Myślę, że Chińczyk próbuje wyłudzić pieniądze. Jeśli najpierw nie żąda opłat za przesyłkę, a teraz nagle dopłata to jawnie próbuje wyciągnąć kasę.

 38. konradabc says:

  Witam,
  jakie mogą być koszty „dodatkowe” (cło i vat) przy zakupie na kwote 2000$? czy jest to zalezne od zawartości? Podobno cło to groszowe sprawy w porównaniu z VATem?

 39. Ewelina says:

  Witam,
  3tyg temu zamówiłam akcesoria do telefonu w ilości 100sztuk w jednej paczce, nie ukrywam-na sprzedaż. Nie mam zarejestrowanej działalności. Zapłaciłam 240zł. Dziś otrzymałam zawiadomienie, iż przesyłka została zatrzymana w cle. Poproszono o wysłanie potwierdzenia transakcji zakupu oraz skanu dowodu. Czy po otrzymaniu w/w dokumentów celnicy nadal beda robić jakies problemy? czy mogą żądać udowodnienia, że to na własny użytek? Jeśli tak, to w jaki sposób mądrze wytłumaczyć zakupienie takiej ilości akcesoriów? Pozdrawiam serdecznie

  1. Rafał says:

   Witam,
   niestety nie wiem jakie są procedury wprowadzenia do obrotu zakupionego towaru w Chinach. Jednak wg mnie nie powinno być dodatkowego problemu, od tych spraw są organy podatkowe, nie celnicy.
   Pozdrawiam,
   Rafał

 40. jasiek says:

  Zamowilam telefon za 185$ czy zapłacę cło? a jeśli tak to ile to bedzie kosztowało 🙂

  1. Rafał says:

   Witam,
   w artykule przecież wszystko napisałem 🙂

 41. Cola says:

  Mam pytanie, trochę inne niż wszystkie, ponieważ ja właśnie chciałabym zaplacić za oclenie i vat. Planuję w ramach dorobku (jestem studentą) otworzyć małą działalnosć gospodarczą związaną z kupnem produktów jak biżuteria czy odzież (żadne podróbki) i odsprzedażą w Polsce. Żeby produkt legalnie sprzedawać na terenie Polski musi być oclony, co zatem powinnam zrobić z towarem nieoclonym? A może należy w inny sposob zamawiać towar przeznaczony do odsprzedaży? Słyszałam także, że cło płaci się za całość wysyłki( tj towar, koszt wsyyłki, koszt paczki itp), co zatem z produktami free shipping? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź : )

  1. Rafał says:

   Witam,
   niestety w tym temacie nie poruszam się jak ryba w wodzie. Musi Pani zasięgnąć radcy podatkowego, który miał do czynienia z podobnymi przypadkami importu. Zazwyczaj nie jest to, aż taki duży koszt a rozwiązuje wszystkie nasze wątpliwości.
   Pozdrawiam!

   1. Cola says:

    Dziękuję bardzo

 42. Sebastian says:

  Dzień dobry,
  Jeśli chciałbym zamówić 20 produktów, małych, każdy z nich trochę ponad dolar, czyli 25 dolarów za wszystko czy jestem narażony na jakieś opłaty?

  1. Rafał says:

   Dobry wieczór,
   towar będzie wysłany w jednej paczce?

 43. pdn says:

  Cześć,
  zamawiałem na ALIExpress kamerę do polski z akcesoriami do nią. Kamera 85$ + akcesoria +10$+35$+7$+15$+.. w sumie zamówienie jest do 165$.
  Dziś przyszedł pan i prosi jeszcze zapłacić 127 zł za cło (opłata celna) i nie wiem dlaczego? Na paczce piszę że wszystko kosztuje 130$. Dlaczego wtedy muszę płacić? Czy jest jakieś obejścia ograniczeń? Sprzedawca mówi że może mi podać listę wszystkich towarów w ich cenie, co oczywiście będzie mniej aniż 150 euro.
  Czy może to jest VAT? Dlaczego muszę płacić VAT jak ta przesyłka jest nie z polski, czyli VAT pójdę tylko dla urzędu, nie widzę sensu. Co w takim przypadku robić? 🙁

  1. Rafał says:

   Witam,
   najprawdopodobniej jest to opłata VAT. Cło na elektronikę z Chin wynosi 0%. Wg prawa „* Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.” wg prawa zamówienia z Aliexpress są opodatkowane zawsze. Jest to jednak dalej niejasna sprawa, co mówi nam zamówienie wysyłkowe.
   Pozdrawiam!

 44. Agula says:

  Czy jak sprzedawca ma 75% pozytywnych opinii, 8 i przy tym chyba medal oraz w ocenach 3x 4 w 5 pkt skali to zamawiać czy odpuścić? Te 75% to znaczy, że tyle opinie czy na tyle oceniono?

  1. Rafał says:

   Witam,
   8 komentarzy to znaczy, że sprzedawca dopiero rozkręca się na rynku w Aliexpress. Jest to analogiczna sytuacja do naszego rodzimego Allegro. Być może sprzedawca jest uczciwy i nie mamy czego się obawiać, ale też może być odwrotna sytuacja – dla nas przykra. Warto w tym momencie poszukać podobnego produktu, u sprzedawcy z większą liczbą komentarzy co teoretycznie powinno nam dać szansę na pozytywne otrzymanie paczki.
   Pozdrawiam!

   1. Agula says:

    Zamówiłam za 3,83 Euro, z darmową wysyłką, zobaczymy jak będzie ok to jeszcze tam zamówię 😉

 45. alerw93 says:

  Jeśli zamawiam buty Nike (niby metka Nike, ale być może podróby), to czy mogą wiązać się z tym jakieś konsekwencje? To znaczy jeśli podróby czy będę pociągnięty do jakiś odpowiedzialności karnych czy osoba, która wysyła? Jeśli trzeba wysłać screeny, to jaką drogą się ze mną skontaktują oraz w jakim języku trzeba będzie się z celnikami porozumiewywać? Pozdrawiam!

  1. Rafał says:

   Witam,
   nie znam się idealnie na prawie jeśli chodzi o podróbki. Z wyczytanych przeze mnie informacji, spora liczba osób mówi, że jeśli jest to jedna sztuka to nic nie będzie. Jednak ku przestrodze, niektórym użytkownikom przyszedł list z kancelarii prawnej reprezentujących daną firmę. W takich sytuacjach wszytko jest załatwiane drogą telefoniczną bądź pocztową. Całość będzie odbywać się w języku polskim. Proszę jednak nie martwić się na zapas 😉
   Pozdrawiam!

 46. MaC says:

  Ja już na pewno nie kupię tam nic nie ze wzgledu na jakosc czy tym podobne ale raczej ze wzgledu iz wszyscy rzucjaja klody pod nogi po drodze 😀
  .Nie wiem czemu ale wygląda że nasi celnicy upodobali sobie zatrzymywanie wszystkiego z ALI
  tak przynajmniej w moim przypadku było.
  Potem musiałem wysyłać cuda skany i zrzuty z ekranu co to jest ile zaplcailem wszytko na tych skanach musialo byc…
  trwalo to tygodniami…
  Potem jeszcze zeby bylo smieszniej poczta mi te paczki przetrzymywala…
  raz to nie dali mi wogole znac ze juz jest na poczcie…
  zero awizo zero proby doreczenie zero informacji…
  dobrze ze z glupia zadzwonilem na poczte bo bym pewnie paczki nigdy nie ujrzal
  nastepnym razem to samo znowu halt na cle…papierkowe sprawy kilka tyg…i
  znowu ale
  tym razem paczka byla jako ems z trackingingiem…
  wiec sprawdzalem gdzie jest…
  pamietam to jak dzis …bo byly to moje pierwsze dni wakacji i postanowilem te pierwsze dni nie robic nic lezec w domu … i wiem ze tego dnia bylem w domciu tymczasem sprawdzam tracking…a tam wlasnie tego dnia proba doreczenie godz 14:02
  druga proba doreczenie ten sam dzien 14:08 😀
  jaja…
  dziejue nie chce nie wiem czy ja mam tylko takiego pecha do ali czy to norma…
  jakos kupuje na calym swiecie takze w chinach na ebay i nic mi nie zatrzymuja ale jak ali to ciach stop…
  pierdziele nie chce…wiecej tych przygod…

  1. Bialas says:

   Witam. Ja wolałem zrezygnować z przesyłki od AliExpres jak mi służby celne zaczęły rzucać kłody pod nogi właśnie te zrzuty ekranu telefony w trakcie pracy co jest w paczce ile sztuk, oświadczenia wiążoco prawne i mi się odechciało niestety 🙁

 47. nigrik says:

  Pytanie następujące: Jestem Białorusinem, ale uczę się w Polsce i chce zamówić telefon za 300$ z ali, czy musze płacić VAT i Cło? Wiem że obcokrajowcy nie muszą płacić VATu, ale czy tak będzie w tym przypadku?

  1. ii says:

   Owszem musisz zapłacic VAT przy wprowadazaniu towaru na obszar PL.

  2. Rafał says:

   Witam,
   przyznam się, że nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mieszkam na Podlasiu i mam dużą styczność z Białorusinami, z tego co wiem kupując w sklepie z odpowiednim logiem TAX FREE mogą odebrać VAT np. na granicy. Nie wiem natomiast jak jest z telefonem w takim przypadku. Na telefon cło wynosi 0% 😉

 48. Zakupoholik says:

  Witam! A co w przypadku etui na telefony o wartości od 0,60$ do 5$.
  Czy za towar o tak niskiej wartości zamawiany na aliexpress powinienem zapłacić Cło?

  1. Rafał says:

   Wątpię, aby tak mała przesyłka została oclona 😉

 49. dominka says:

  Witam 🙂
  chciałabym zamówić skórzaną kurteczkę, i wiem że może być ona mieć metkę z zary, jednak na zdjęciu tego nie widać. Cena to około 18 USD. Czy zapłacę cło i vat? oraz czy grożą mi konsekwencje związane z podróbkami, mogę się wyprzeć że nie wiedziałam że będzie sygnowana zarą?

  1. Rafał says:

   Witam,
   nie wiem jak jest do końca z opłatami. Swego czasu było jasne, że poniżej 22 EUR nie zapłacimy dodatkowych opłat. Szukając informacji na stronach rządowych, znalazłem zapis „Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.” Nie wiem do końca czy odnosi się on do zamówień internetowych.
   Co do loga, części kupującym udało się w ten sposób uniknąć odpowiedzialności, lecz wszystko zależy od sytuacji 😉
   Pozdrawiam!

 50. SUPAYA says:

  Witam,

  Czy zamawiając towar kilka razy w miesiącu, np 4 paczki każda o wartości nie przekraczającej kwoty 22 Euro nie będę musiała płacić cła i Vatu?
  Czy może jest to przepis traktowany zaleznie od widzi mi się celnika?

  Nie do końca rozumiem zapis: * Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

  1. Rafał says:

   Witam,
   Zapis ten oznacza, że najprawdopodobniej każda przesyłka może być oclona, bez względu na wartość. W związku z tym niejasne jest czy przepis odnośny zakupów poniżej 22 Euro nie przechodzi odprawy celnej.
   Pozdrawiam

 51. wr says:

  Witam,

  Czyli mam rozumieć, że po zamówieniu towaru mam po prostu oczekiwać na informację od kuriera czy paczka została zatrzymana do odprawy celno-podatkowej czy też nie? I kurier powie mi jakie dokumenty mam jeszcze ew. przesłać?
  Pytam, bo moje zamówienie dotyczy towaru na sprzedaż(akcesoria telefoniczne) o wartości ok. $200 z przesyłką.
  Nie wiem czy mam czekać, czy już prosić producenta i dostawcę o jakieś dokumenty.

  1. Rafał says:

   Witam,
   Wszystko zależy od poczty jaką Pan wybrał przy zamówieniu. W Poczcie Polskiej jest tak, że po zatrzymaniu przesyłki w cle, dostajemy dokument od Poczty Polskiej na adres, gdzie został zamówiony przedmiot. W tym dokumencie mamy zawarte, jakie dokumenty należy dostarczyć.

 52. typ says:

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie podróbek. Mniej więcej jakiej kary pieniężnej mogę się spodziewać za zakup takiego towaru?

  1. Rafał says:

   Witam.
   Na szczęście nie miałem z tym styczności. Jedyne co udało mi się doczytać to koszta zniszczenia towaru.

 53. Justyna says:

  Witam
  Mam zamiar zamówić telefon z aliexpress.com o łącznej wartości (wraz z przesyłką) 52$ . Telefon – 43$ a przesyłka 9$. Telefon to raczej podróbka bez marki. Czy towar o takiej łącznej kwocie zostanie zatrzymany przez urząd celny albo też zostanie naliczony vat ?

  1. Rafał says:

   Jeśli to podróbka i dojdzie do zatrzymania, to cło i VAT będzie najmniejszym problem 😉 Jednak opłaty to 23% od łącznej kwoty oraz 0% cła.
   Pozdrawiam!

 54. Maciek says:

  Witam,

  Super artykuł, momentalnie mi wszystko rozjaśnił!
  Planuje zamówić mały odtwarzacz MP3 przenośny, kwota to 161 dolarów amerykańskich. Przesyłka będzie malutka, 15x15x20 cm. Jest się czego obawiać?

  1. Rafał says:

   O ile to nie podróbka to nie ma co się obawiać.
   Mogą dojść dodatkowe opłaty w postaci podatku VAT (23%), jednak może wszytko przejść bez dodatkowych opłat 😉

   1. Bartek says:

    Witam czy jeżeli ściągam zegarek podrobiony to jest to nie legalne ? przecież nie mam zamiaru go sprzedać i nawet jeżeli kupuję 50 takich zegarków i wysyłam po 10 na różne adresy tak aby paczka nie przekraczała kwoty 30euro np. ?

    1. Rafał says:

     Opinie tutaj są podzielone. Jedni mówią, że jak jeden przedmiot to przymyka się na to oko. Drudzy mówią, że nie ma różnicy, jedna sztuka czy dziesięć, tak samo odpowiadamy.

 55. Sabi says:

  Witam, a jeżeli zamówiłam kilka paczek oddzielnych, ale ich wartość łącznie przekracza kwotę wolną od podatku i niestety wszystkie wysłano tego samego dnia to też zapłacę podatek?

  1. Rafał says:

   Sprzedawca wysłał jedną dużą paczkę, czy kilka oddzielnie?

   1. Sabi says:

    Kilka oddzielnych

    1. Rafał says:

     Wszystko zależy od celników, ale myślę że przejdzie bez problemu 😉

     1. Sabi says:

      Oby, dziękuję za odpowiedź????

 56. Paweł says:

  Czyli kupując Xiaomi YI sport camera rozumiem, że zalicza się do tego punktu?
  -Aparaty cyfrowe, konsole do gier czy telefony mają zerowy procent stawki opłaty celnej.
  ale mogę zostać nałożony podatkiem VAT?
  -Przesyłki do 150 EUR zostają zwolnione z cła, natomiast mogą zostać opodatkowane (23% VAT).

  1. Rafał says:

   Witam,
   sugerując się systemem Isztar proszę zerknąć: Link

   Stawka dla krajów trzecich: 0 %

   Pozdrawiam!

 57. ilona_dz says:

  Jeżeli będę robić takie małe paczki, to co ile można mniej więcej robić zamówienia aby nie wzbudzać podejrzeń ?? 🙂 Po prostu chcę dla siebie i najbliższych robić tak zakupy np. odzieżowe (nie żadne podróbki), co ile mogę robić takie zamóienia, żeby nie robić jednego duże i nie płacić dużego cła?

  1. Rafał says:

   Witam,
   wątpię, aby na granicy były prowadzone jakieś statystyki do kogo i jak często trafiają paczki (oczywiście mogę się mylić). Najważniejsze to mała paczka, oraz mała wartość przedmiotu. Wtedy zazwyczaj odbywa się bez opłat.

 58. Zerowy procent podatku, znaczy że kupując telefon nie zaplacę ani cła ani vat?

  1. Rafał says:

   Mój błąd. Miałem na myśli 0% opłat celnych. Podatek płacimy i wynosi 23%.
   Pozdrawiam!

 59. mimi says:

  Czy jeśli zrobię zakupy do 22 euro to nie grozi mi nic?
  Ani opłata celna ani vat?

  1. Rafał says:

   Sugerując się tą stroną: Link (strona 3) przesyłki do 22 eur mogą być zwolnione z cła i podatku (VAT). Jednak posiłkując się tą stroną: link, mamy dodatkowy zapis ” Ponadto ustawa wskazuje, że zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.”. Wynika z tego, że jednak przedmioty do 22 EUR mogą zostać oclone i opodatkowane, jeśli kupiliśmy je w drodze wysyłkowej.

 60. Marcus says:

  Czy przy wypełnianiu formularza należy gdzieś dać informację sprzedającemu aby oznaczył paczkę jako gift czy sprzedawcy sami mają to w „nawyku”?

  1. Rafał says:

   Jeżeli to już jest wprawiony sprzedawca (duża ilość komentarzy) to zazwyczaj wie jak spakować, aby nie wzbudzać podejrzeń.

   1. ajek86 says:

    witam a możesz przybliżyć mi sporawe z podatkiem jak to jest kiedy go płace czy ktoś wysyła mi fakturę do zapłacenia czy sam muszę zapłacić go w urzędzie, albo przy odbiorze paczki

    1. Rafał says:

     Witam,
     płacić podatek w zależności od tego, czy celnicy sprawdzą paczkę. Liczna grupa odbiorców otrzymuję paczki bez opodatkowania oraz oclenia.
     Jeśli paczka trafi na procedury celne, to przysyłają do Ciebie list a w nim pismo wyjaśniające. Zazwyczaj zamieszczona jest informacja o przesłaniu skanów wpłaty oraz adres mailowy gdzie należy przesłać dokumenty.

     1. Filip says:

      Jeżeli zamówię buty za 25$ to mogę zapłacić cło ?
      Jeżeli tak to ile byłoby takie cło kosztowało ?

     2. Rafał says:

      Niby „Natomiast do 22 EUR zwolnione z cła i VATu zwolnione są wszystkie paczki.”, jednak „zwolnienie to nie będzie dotyczyło towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.”.
      Tłumacząc to na prostszy język, możemy zapłacić podatek i cło 😉
      Co do stawek celnych, proszę zapoznać się ze stroną ISZTARu