Odkąd w 2010 roku Aliexpress zadebiutował na świecie zdołał na przestrzeni lat wyprzedzić takich gigantów jak Amazon lub Ebay.

Nawet na naszym polskim rynku dogania powoli Allegro. Zerknijmy na poniższy wykres, który obrazuje jak zmieniło się zainteresowanie Aliexpress na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

google.com/trends

Li Zhang z Alibaba Group w roku 2016 zapowiedział, że do końca 2017 roku na terenie Polski powstanie pierwszy detaliczny sklep Aliexpress.

Świadczy to o niezwykle wysokim zainteresowaniu Aliexpress wśród polskich konsumentów i fakt ten chcą wykorzystać właściciele Alibaba Group.

Wychodząc naprzeciw wprowadził na swojej stronie możliwość wyboru języka polskiego w celu ułatwienia poruszania się osobom mającym problemy z językiem angielskim.

Aliexpress po polsku

Funkcja ta jest dostępna od roku, jednak po wielu pytaniach w mojej skrzynce mailowej odnośnie tej kwestii postanowiłem rozwinąć temat.

Co należy zatem zrobić, aby włączyć język polski na Aliexpress? Procedura jest niezwykle prosta, a dokładniej wystarczy udać się pod ten adres: pl.aliexpress.com

Nastąpi w tym momencie automatyczne przekierowanie na spolszczoną wersję językową w Aliexpress.

Ekstra, prawda?

Niestety, nasza radość nie trwa zbyt długo. Okazuje się, że przetłumaczone jest niewiele elementów. Niektórzy szczęśliwcy mają przetłumaczone kategorie, ja niestety nie otrzymałem tego zaszczytu.

aliexpress po polsku

Jakość tłumaczenia jest niestety mierna, a szkoda.

Idźmy dalej i wyszukajmy interesującą nas kategorię produktu. Ja skuszony banerem na środku strony wybrałem telefony i akcesoria.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w Aliexpress po polsku?

Głównie przetłumaczone zostały podstawowe funkcje portalu takie jak np. sortowanie wyników. Spolszczone został również teksty Free Shipping oraz Reviews / Orders. Tłumaczenia niestety są z jakiegoś chińskiego translatora i niezbyt trafne.

Najciekawiej został przetłumaczony koszyk:

Nie zaprzestajemy i udajemy się jeszcze głębiej portalu. Wybierzmy nas interesujący produkt i kliknijmy. Wybrałem Iqd dla apple cokolwiek to by było.

Tutaj co prawda jest już lepiej. Większość tłumaczeń jest akceptowalna, jednak dalej nie ma rewelacji.

Przewińmy trochę w dół.

Tłumaczenia są z całą pewnością mielone przez translator, dlatego nie oczekujmy kokosów.

Jeśli chcemy wrócić do języka angielskiego kierujemy się w prawy górny róg strony i klikamy:

Podsumowując Aliexpress stara się trafić do klientów z Polski. Próbuje dotrzeć do jak największej ich ilości, nawet do tych co gorzej radzą sobie z angielskim. Najtrafniejszym według mojej opinii zabiegiem marketingowym i funkcjonalnym było wprowadzenie Przelewy24 do obsługi płatności, dzięki temu wiele osób przestało mieć problemy z płatnościami na Aliexpress.

Jednak czy wprowadzone tłumaczenie portalu to dobre posunięcie? Jeśli liczą się chęci to tak, gorzej z wykonaniem.

A co Wy sądzicie o tym? Piszcie w komentarzach.